راهنمای سیم کشی و رفع ایراد آن در آیفون تصویری

هر آیفون تصویری ممکن است پس از مدتی دچار خرابی شود و بدین منظور رفع ایراد سیم کشی آیفون تصویری را در این مقاله برای شما گرد هم آورده‌ایم.

سیم کشی آیفون تصویری

انواع سیم کشی آیفون تصویری

سیم کشی آیفون تصویری کاری بسیار تخصصی است که برای انجام آن نیاز به مهارت بالایی دارد و در حالت کلی سه روش برای سیم کشی آیفون تصویری وجود دارد که عبارتند از :
سیم کشی ایفون تصویری
سیم‌کشی لاین به لاین
بیش‌ترین کاربرد در سیم‌کشی آیفون تصویری، سیم‌کشی لاین به لاین است که معمولا برای ساختمان‌هایی با تعداد واحدهای بالا استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که برای سیم‌کشی آیفون تصویری برای ساختمان‌هایی که واحدهایشان در کنار هم قرار دارند، بهتر است از بالا تا جعبه تقسیم از دو کابل مجزا استفاده شود. بدین صورت که از جعبه تقسیم تا پنل، یک کابل و برای هر واحد نیز 4 رشته سیم استفاده گردد.
سیم‌کشی مجزا
برای نصب آیفون تصویری برای ساختمان‌هایی که تعداد واحد کم‌تر از 10 واحد دارد، بهتر است که از این نوع سیم‌کشی استفاده شود. در سیم‌کشی مجزا برای هر واحد از یک کابل جدا استفاده می‌شود و یک کابل دو و یا سه زوج از هر واحد به پشت جعبه تقسیم می‌رود. این کابل‌ها توسط یک کابل 10 زوج به پنل منتقل می‌شود.
سیم‌کشی پارالل
از این نوع سیم‌کشی بیش‌تر در آیفون صوتی استفاده می‌شود و در ساختمان‌هایی که تعداد واحد زیادی دارند، تعداد سیم‌های بالایی نیاز است. در نتیجه یک کابل و یک لوله نمی‌تواند پاسخگوی سیستم سیم‌کشی پارالل باشد. در سیم‌کشی پارالل فقط از یک کابل از جعبه تقسیم تا آخرین واحد به صورت چرخشی برده می‌شود.

سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک

سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک به این صورت است که در آن، 4 عدد سیم به شکل مستقل به پنل واحدی وارد می‌شود و به منظور جلوگیری از آشفتگی مسیرهای عبور سیم‌های مختلف، از وسیله خاصی استفاده می‌گردد. این ابزار زمانی که به ساختمان‌های تا سقف 7 واحد اتصال می‌یابد، از سیم‌ها و کابل‌های عمومی و قابل اشتراک استفاده می‌کند. برای ساختمان‌های بالای 7 واحد نیز برای نمایان کردن بهتر تصویر از دستگاهی به نام سوئیچر استفاده می‌کنند.
از مزایای استفاده از سوئیچر علاوه بر ارتقای کیفیت تصویر می‌توان به رفع نیاز خرید سیم بیش‌تر و پرداخت هزینه بالاتر اشاره کرد و باعث می‌شود که هماهنگ‌سازی و پشتیبانی 4 تا 7 واحد از سیم‌های موجود در مانیتورهای دستگاه آیفون تصویری را ممکن سازد.
آیفون تصویری الکتروپیک دارای سیم‌های (سفید، زرد، قرمز و آبی) است و هر کدام دارای وظایف مختلفی هستند که عبارتند از :
سیم سفیدرنگ
جهت دریافت صدا در سیستم آیفون تصویری.
سیم زردرنگ
برای بهبود ساز و کار آیفون تصویری تعبیه شده است و وظیفه عبور جریان منفی برق را از داخل خود برعهده دارد تا انتقال جریان‌های مثبت و منفی همزان و به موازات هم انجام شوند.
سیم قرمزرنگ
دریافت تصاویر از دوربین تعبیه شده در داخل دستگاه جلوی درب.
سیم آبی‌رنگ
دریافت جریان مثبت برق از بخش ترانس.

سیم کشی آیفون تصویری کوماکس

سیم کشی آیفون تصویری کوماکس با استفاده از 4 سیم به رنگ‌های (سفید، زرد، آبی و قرمز) شکل می‌گیرد و هر کدام از آن‌ها در مسیر خود قرار خواهند گرفت. شیوه سیم کشی آیفون تصویری در ساختمان‌هایی که قدمت ساخت بالایی دارند، به شکل لوپ است. جالب است بدانید که امروزه با توجه به مزیت‌های این نوع سیم‌کشی، بسیاری از ساکنین بسیاری از ساختمان‌های جدید، درخواست نصب آیفون تصویری کوماکس با استفاده از شیوه لوپ را دارند.
در شیوه سیم‌کشی لوپ، تمام انشعاب‌های یک ساختمان با استفاده از 4 سیم انجام می‌شود ولی در روش‌های جدیدتر، این چهار سیم به صورت مجزا از یکدیگر قرار می‌گیرند. وظایف هر کدام از سیم‌های آیفون تصویری کوماکس در ادامه به صورت مجزا توضیح داده شده است :
سیم سفید رنگ
سیم فیلم یا ویدئو که وظیفه انتقال تصویر به مدار سیستم آیفون تصویری را برعهده دارد.
سیم آبی رنگ و زرد رنگ
این دو رشته سیم دارای علامت‌های مثبت و منفی (آبی = منفی، زرد = مثبت) است و جریان برق را به مدار سیستم آیفون تصویری منتقل می‌کنند.
سیم قرمزرنگ
سیم صدا یا Voice که وظیه انتقال جریان صوت را برعهده دارد.

رفع مشکلات ایفون تصویری مرتبط با سیم کشی

در ادامه برای رفع ایراد سیم کشی آیفون تصویری به بررسی مشکلات رایج در این دستگاه می‌پردازیم و رفع ایرادات هر کدام از آن‌ها را برمی‌شماریم :
مانیتور زنگ نمی‌خورد
در این هنگام سیم مربوط به زنگ را چک کنید و همچنین امکان دارد که شاستی روی پنل معیوب شده باشد. همچنین ممکن است بلندگوی مانیتور خراب باشد که در این صورت باید آن را تعویض کنید.
صدایی از آیفون تصویری نمی‌شنویم
در این هنگام ممکن است سیم مربوط به صدا قطع شده باشد و یا بلندگوی گوشی آیفون تصویری خراب شود که در این صورت باید بلندگو را تعویض کنید. همچنین ممکن است میکروفون گوشی مانیتور خراب شده باشد.
تصویر مانیتور آبی می‌شود
در این هنگام، ارتباط پنل و مانیتور قطع شده است و باید ابتدا پشت مانیتور را چک کنید تا کانکتور سالم باشد و سیم‌ها به درستی اتصال داشته باشد. سپس مسیر سیم‌کشی یا سوئیچر را چک کنید و درنهایت امکان دارد مشکل از پنل باشد. همچنین ممکن است سیم مربوط به تصویر قطع شده و یا دوربین پنل دم در، از کار افتاده باشد.
مانیتور خاموش است
در این ایراد ممکن است صفحه نمایش سوخته باشد و باید آن را تعویض کرد. برای رفع این مشکل ابتدا برق ورودی را چک کنید و اگر هنوز هم مانیتور روشن نشد، منبع تغذیه داخل مانیتور را چک نمائید.
تصویر نویز دارد یا سیاه و سفید می‌شود
علت اصلی این خرابی، سیم‌کشی نامناسب است یا اینکه سیم را از محلی سیم‌کشی کردند که کابل سه فاز قرار دارد. همچنین امکان دارد پنل دم دری قدیمی بوده و دوربین رنگی نداشته باشد. سیم‌کشی ضعیف نیز امکان دارد که برای واحدهای بالا، افت زیادی ایجاد کند.
پس از گذاشتن گوشی آیفون، صدایی به بیرون پخش نمی‌شود
برای رفع این مشکل، ابتدا دقت کنید که گوشی سرجایش قرار داشته باشد. سپس با مطمئن شدن این مشکلف می‌توان نتیجه گرفت که رله قطع کن مشکل دارد و برای رفع آن باید مانیتور را باز کرده و قسمت قطع کن آن را تمیز کنید که در صورت برطرف نشدن مشکل باید حتما آن را تعویض نمائید.
اطلاعات تماس با ما
شماره های تماس:
غرب تهران : 44532305
شمال، شمال شرق و شمال غرب تهران : 44562055

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه تخصصی دلتابان می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح